Rekuperatory bezkanałowe - jak działają i jak je dobrać do budynku

Każdemu, kto ma na celu dostarczenie do budynku ciepłego powietrza zimą, a chłodnego latem przy jak najmniejszych stratach energii, powinien zamontować w swoim domu rekuperatory bezkanałowe. Współcześnie rekuperatory bezkanałowe znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.

Rekuperatory bezkanałowe są urządzeniami, które stanowią element systemu wentylacyjnego. Ich niewątpliwie największą zaletą jest to, że umożliwiają odzysk energii cieplnej z powietrza. Rekuperatory bezkanałowe to również bardzo proste w obsłudze i montażu wymienniki ciepła. Nic więc dziwnego, że z spotkać możemy je dziś w większości nowych budynków mieszkalnych.

Zastosowanie bowiem rekuperatora w naszym domu to znaczna oszczędność energii, a co za tym idzie także obniżenie naszych rachunków. A właśnie projektując budynek mieszkalny i jego system wentylacyjny i grzewczy zależy nam przecież na tym, by w przyszłości nasze rachunki i koszty związane z użytkowaniem nowego mieszkania były jak najniższe. Gwarantuje to dobrze i optymalnie zaprojektowana instalacja, która opiera się na rekuperatorze, który pozwala na odzysk ciepła.

Rekuperatory mają więc wiele zalet, jak jednak dobrać odpowiednie urządzenie spośród tak szerokiej oferty produktów? Dobierając typ rekuperatora należy uwzględnić typ systemu wentylacji w naszym domu. W zależności bowiem od tego, czy jest to instalacja zbudowana z przewodów elastycznych, czy stałych, do tej właściwości powinna być dostosowana moc rekuperatora.

Aby rekuperator spełnił swoje zadanie należy zadbać o szczelność instalacji. Ważną kwestią, przy wyborze rekuperatora, jest również głośność jego pracy, ponieważ ma nam służyć przez lata.